Úvod / Podnikání / Začátek podnikání / Řešíte návrat do práce po rodičovské? Zkuste podnikat!
Řešíte návrat do práce po rodičovské? Zkuste podnikat!
- autor: Redakce
Situace rodičů vracejících se po rodičovské dovolené do práce není růžová, ve většině případů se přitom jedná o ženy. Podle platné legislativy má zaměstnaný rodič právo být zařazen podle své pracovní smlouvy, možností flexibilního zaměstnávání je však minimum, do původního zaměstnání se navíc vrací jen část rodičů. Jedním z řešení této situace je začít podnikat – co vám může podnikání přinést?
Jak podnikat s malými dětmi
Mnoho lidí má z podnikání obavy, bojí se kroku do neznáma, vyššího rizika. Týká se to zejména těch, kteří byli zvyklí pracovat v zaměstnaneckém poměru. Co je třeba zvážit před tím, než se do podnikání pustíte?
Zezačátku je vhodné promyslet sladění osobního a pracovního života, abyste věděli, co vás čeká a s jakými případnými překážkami se budete muset vyrovnat. Máte-li malé děti, o které se do menší nebo značné míry může postarat někdo jiný, například instituce (školka nebo jesle) nebo příbuzný či chůva, máte prostor pro to věnovat se startu svého podnikání. Pokud možnost zajištění péče o vaše děti nemáte, budete mít na své podnikatelské aktivity omezený prostor, zpravidla v době, kdy vaše děti spí – v tomto případě je samozřejmě obtížné věnovat se činnosti, která vyžaduje kontakt s lidmi v obvyklé pracovní době.
To, kolik času budete mít a s jakou podporou rodiny můžete počítat, do jisté míry ovlivňuje i to, jaký rozsah bude vaše podnikání mít. Ideální, i když poměrně náročné je začít podnikat ještě při rodičovské dovolené, kdy bude první rok vašeho podnikání veden jako vedlejší činnost. Budete si tak moci vyzkoušet, zda při značně omezených možnostech zvládnete pracovat, a budete zároveň moci váš podnikatelský záměr případně na základě těchto zkušeností upravit.
Podnikat s malými dětmi je náročné, ale může pro vás být nesmírně přínosné – přijdete do kontaktu s jinými lidmi, zvýšíte si sebevědomí, protože budete za svou práci oceňována, a samozřejmě získáte nové zkušenosti a znovunavážete kontakt s trhem práce. V neposlední řadě se naučíte umění time managementu tak, že byste ho mohla sama školit.
Jak podnikat po rodičovské dovolené
Začátky podnikání jsou v mnohém obtížnější než druhý, třetí rok. Často je třeba pozměnit původní plány a očekávání podle aktuální situace, pružně reagovat na poptávku. Jako začínající podnikatel se seznamujete s legislativou, osvojujete si potřebnou agendu, hledáte zakázky nebo příležitosti pro vaše obchody, zkrátka musíte během relativně krátké doby zvládnout vše, co s podnikáním souvisí.
Podle průzkumů musí ženy v začátcích podnikání čelit několika překážkám. Jednak je to společenský stereotyp spočívající v roli matky – na ženu je pohlíženo stále jako na ten článek rodiny, který se postará o děti a domácnost, a to zcela automaticky. Žena má tak v porovnání s mužem méně příležitostí věnovat svému podnikání potřebný čas. Ženy se navíc většinou bojí riskovat, jsou méně průbojné. Pokud potřebují pro podnikání vstupní investici, mívají problémy s poskytnutím úvěru, protože nemají majetek, kterým by mohly ručit.
Některé z těchto překážek mohou pomoci překonat různé programy zaměřené na podporu žen v podnikání. Nejedná se pouze o semináře nebo workshopy, během nichž si ženy podnikatelky prohloubí znalosti a získají nové dovednosti, ale také o ukázky příkladů dobré praxe – úspěšné podnikatelky se podělí s ostatními o své zkušenosti a ukazují, že podnikat úspěšně lze. Jedním z podobně laděných projektů je projekt z Evropského sociálního fondu s názvem Inspirujeme ženy v podnikání.
Co však budete potřebovat pro začátek svého podnikání nejvíce? Odhodlání, víru ve vlastní schopnosti a přesvědčení, že pracující matka neznamená automaticky horší matka. Pro své děti budete jako ekonomicky aktivní rodič dobrým vzorem postoje k práci a k životu vůbec. Neberte podnikání jako jen jako krok do neznáma nebo riziko, přijměte jej jako příležitost k osobnímu rozvoji, která, bude-li správně využita, přispěje celé rodině.
UPOZORNĚNÍ
Články a informace zveřejněné na stránkách podnikatelska.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel podnikatelska.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - podnikatelska.cz.
Autor/zdroj fotografie: Pavel HanzalŠtítky: děti, podnikání, rodiče, začátek podnikání, zaměstnání
Náš tip
.