Úvod / Podnikání / Začátek podnikání / Kdy začít podnikat a kdy raději zůstat zaměstnancem
Kdy začít podnikat a kdy raději zůstat zaměstnancem
- autor: Redakce
Pokud jste zaměstnanec, určitě jste někdy přemýšleli nad tím, jaké by to bylo pracovat jinak. Nemuset pět dní v týdnu vstávat do práce, usmívat se na šéfa, dělat věci přesně tak, jak je stanoveno, a ne tak, aby to bylo efektivní, být v kanceláři do konce pracovní doby, i když zrovna nemáte nic na práci, být odměňován podle tabulek, a ne vašich schopností a nasazení. Tak proč nezačít podnikat?
Odpověď na tuhle otázku není jednoduchá. Podnikání i zaměstnanecký poměr má své výhody a nevýhody, nedá se jednoduše říct, co je lepší. Otázka totiž spíše zní, pro koho a za jaké situace je výhodnější podnikat než být zaměstnancem.
Jaké je být zaměstnancem
Mezi výhody zaměstnaneckého poměru patří například pravidelná odměna (plat či mzda) či možnost zaměstnaneckých benefitů (stravenky apod.). Jako zaměstnanec zažíváte relativní jistotu, máte stanovenou určitou pracovní dobu a jste chráněn zákoníkem práce. Máte nárok na dovolenou s náhradou mzdy, nemocenskou, v určitých případech dny volna apod. Zaměstnanec navíc zpravidla nechává svoji práci v práci.
Daní za zmíněnou relativní jistotu je jistá neflexibilita – pracovní doba, možné přesčasy, povinnost vykonávat práci podle pokynů zaměstnavatele, malá možnost ovlivnit výši příjmu, nemožnost ovlivnit daňovou sazbu (daň z příjmu, odvody na sociální a zdravotní pojištění) nebo relativně vyšší míra zdanění.
Co přináší podnikání
Podnikání naproti tomu nabízí značnou flexibilitu, co se rozvržení pracovní doby týče, jako podnikatel odpovídáte sám sobě a také váš příjem závisí jen na vás, vašich schopnostech a pracovním nasazení. Jako podnikatel řídíte svůj byznys od A do Z. Právě proto, že se staráte sám o sebe, jste oproti zaměstnanci daňově zvýhodněn (nižší mírou zdanění), můžete si nastavit nižší odvody, uplatňovat výdaje formou paušálu nebo odepisovat auto používané pro podnikání.
Na druhé straně se jako podnikatel nevěnujete pouze své práci, děláte mnoho dalšího – vedete účetnictví, komunikujete s úřady, a zejména – sháníte zakázky. Jistota, kterou má zaměstnanec, podnikatel nikdy mít nemůže – jeho měsíční příjem je variabilní, závisí na množství zakázek, ekonomické situaci, často na sezóně. Navíc dovolenou má neplacenou, a nemocenskou první tři týdny také (za zaměstnance ji hradí zaměstnavatel). I proto mnoho podnikatelů pracuje prakticky pořád.
Kdy a jak začít podnikat
Nevíte si rady? Pokud jste zaměstnáni a uvažujete o tom začít podnikat, nemusíte hned dávat výpověď. Můžete zkusit podnikání jako svoji vedlejší činnost – skloubit dvě práce bude sice náročné, ale budete mít možnost vyzkoušet si, co oba způsoby přináší a co vám více vyhovuje.
UPOZORNĚNÍ
Články a informace zveřejněné na stránkách podnikatelska.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel podnikatelska.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - podnikatelska.cz.
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal- Kdy začít podnikat a kdy raději zůstat zaměstnancem právě čtete
- Jak začít podnikat – sociální a zdravotní pojištění
- Jak začít podnikat – založení živnosti
- Co je příspěvek na podnikání?
- Deset tipů, jak jednoduše vytvořit podnikatelský plán
- Co má obsahovat faktura u neplátce DPH
- Kde vzít peníze na začátek podnikání?
- Podnikáte a nemáte kancelář? Nevadí.
- Nečekaný problém začínajících podnikatelů – příliš mnoho zákazníků
- Jste mladí a máte nápad na podnikání? Zkuste projekt Svou cestou
Štítky: začátek podnikání, podnikání
Náš tip
.