Úvod / Podnikání / Začátek podnikání / Jak začít podnikat – založení živnosti
Jak začít podnikat – založení živnosti
- autor: Redakce
Pokud jste se rozhodli začít podnikat a vytvořili si reálný podnikatelský plán, můžete se pustit do formálního zahájení podnikání. Co je k tomu potřeba, na co nesmíte zapomenout a čeho se případně vyvarovat, vysvětlíme krok za krokem v tomto článku.
Potřebuji živnost?
Nejprve je třeba zjistit, zda budete potřebovat živnostenské oprávnění. Tyto informace získáte v živnostenském zákonu, tedy zákonu č. 455/1991 Sb., v § 3 a v zákonu o daních z příjmů , tedy zákonu č. 586/1992 Sb. § 7, v odst. 1 a 2.
Živnostenské oprávnění nepotřebují například autoři, tzv. nezávislá povolání (herci, zpěváci apod.) a/nebo například všichni ti, jejichž činnost upravují zvláštní předpisy (psychoterapeuti, makléři, daňoví poradci apod.). Existují však i další oblasti, pro něž není třeba zakládat živnost, jejich úplný výčet lze nalézt ve výše uvedených normách.
Volná živnost
Častější je ale případ, kdy živnostenské oprávnění potřebujete. Pokud ano, je třeba zjistit, zda pro danou živnost potřebujete nějaké speciální oprávnění. Tzv. volné živnosti nevyžadují žádnou profesní způsobilost, pro jejich výkon stačí splňovat tyto všeobecné podmínky:
věk nad 18 let,
právní způsobilost,
bezúhonnost.
Abychom zjistili, do které skupiny patří vaše činnost, můžeme využít Přílohu 4 živnostenského zákona, která obsahuje příklady volných živností. Jelikož ale tento seznam není úplný, musíte zároveň vyloučit, že vámi zamýšlená činnost není uvedená v dalších přílohách tohoto zákona, tedy těch, které obsahují jiné druhy živností vyžadujících zvláštní oprávnění.
Máte-li potvrzeno, že se jedná o volnou živnost, postupujete tak, že na kterémkoli živnostenském úřadě vyplníte Jednotný registrační formulář, zaplatíte 1000,– a doložíte výše uvedené všeobecné podmínky. Založení volné živnosti je tedy nejjednodušší případ, nezabere více než několik minut.
Ostatní živnosti
Druhým případem je situace, kdy musíme nějakým způsobem prokazovat oprávnění k výkonu živnosti. Týká se to živnosti vázané, řemeslné nebo koncesované.
Seznam živností vázaných naleznete v příloze 2 živnostenského zákona. Založíte ji stejně jako živnost volnou, ale musíte navíc doložit odbornou způsobilost. Analogický postup je u živností řemeslných, jejichž seznam naleznete v příloze 1 živnostenského zákona, a koncesovaných, jejichž seznam definuje příloha 3 téhož zákona. U řemeslných a koncesovaných je podmínkou pro jejich získání vzdělání, případně rekvalifikace, délka praxe apod.
UPOZORNĚNÍ
Články a informace zveřejněné na stránkách podnikatelska.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel podnikatelska.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - podnikatelska.cz.
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal- Kdy začít podnikat a kdy raději zůstat zaměstnancem
- Jak začít podnikat – sociální a zdravotní pojištění
- Jak začít podnikat – založení živnosti právě čtete
- Co je příspěvek na podnikání?
- Deset tipů, jak jednoduše vytvořit podnikatelský plán
- Co má obsahovat faktura u neplátce DPH
- Kde vzít peníze na začátek podnikání?
- Podnikáte a nemáte kancelář? Nevadí.
- Nečekaný problém začínajících podnikatelů – příliš mnoho zákazníků
- Jste mladí a máte nápad na podnikání? Zkuste projekt Svou cestou
Štítky: začátek podnikání, živnostenský list
Náš tip
.