Úvod / Podnikání / Začátek podnikání / Co je příspěvek na podnikání?
Co je příspěvek na podnikání?
- autor: Redakce
Začít podnikat není snadné a vždy je potřeba určitá počáteční investice. Příspěvek na podnikání zní jako lákavá možnost, jak právě začátky podnikání financovat. O co však ve skutečnosti jde a komu je určen?
Příspěvek na podnikání je mnohdy považován ze příspěvek pro stávající podnikatele, není tomu tak. Takzvaný příspěvek na podnikání, oficiálně „Příspěvek na zřízení společensky účelného pracovního místa pro uchazeče o zaměstnání za účelem výkonu samostatné výdělečné činnosti“, je dávkou určenou osobám v evidenci úřadu práce, které zaměstnají sami sebe, tedy stanou se OSVČ.
Jak je tento příspěvek rozdělován a kdo má šanci ho získat? Úřad práce má v tomto ohledu možnost přizpůsobit konkrétní podmínky získání příspěvku potřebám daného regionu, tento příspěvek je většinou přiznán osobám, které jsou v daném regionu jistým způsobem znevýhodněny – může jít o absolventy bez praxe, stejně jako například osoby nad 55 let.
Tento příspěvek může být poskytnut jednak jako návratný, jednak na úhradu úroků z úvěru nebo jako jiný příspěvek s jasně vymezeným účelem. Co je potřeba pro získání tohoto příspěvku udělat? Spolu s písemnou žádostí o příspěvek je třeba doložit také: podnikatelský záměr včetně ekonomické rozvahy na dobu následujících dvou let, potvrzení o neexistenci nedoplatků na daních a pojistném a doklad o zřízení bankovního účtu.
Úřad práce posuzuje každou žádost individuálně, zkoumá dobu, po níž je uchazeč veden v evidenci úřadu práce, přihlíží k věku, kvalitě zpracovaného podnikatelského záměru a situaci v regionu. A jak velký příspěvek může začínající podnikatel získat? Maximálně 6násobek průměrné mzdy, většinou se příspěvek pohybuje v řádu desetitisíců korun.
Ze statistik úřadů práce vyplývá, že mezi nezaměstnanými zájem o tento příspěvek příliš není, a to dílem i proto, že jen malá část z nich se rozhodne řešit nezaměstnanost podnikáním. Nicméně pro některé z nich, jako například rodiče vracející se z rodičovské dovolené nebo lidi v předdůchodovém věku, se může jednat o zajímavý impuls.
UPOZORNĚNÍ
Články a informace zveřejněné na stránkách podnikatelska.cz nenahrazují odborné rady a analýzy a mají pouze informativní charakter. Jakékoliv užití a použití těchto informací se děje na vlastní odpovědnost návštěvníka těchto stránek. Tyto informace byste měli konzultovat s konkrétním odborníkem na danou problematiku. Provozovatel podnikatelska.cz odmítá a nepřijímá jakoukoliv odpovědnost za články, informace a prohlášení na těchto stránkách - podnikatelska.cz.
Autor/zdroj fotografie: Pavel Hanzal- Kdy začít podnikat a kdy raději zůstat zaměstnancem
- Jak začít podnikat – sociální a zdravotní pojištění
- Jak začít podnikat – založení živnosti
- Co je příspěvek na podnikání? právě čtete
- Deset tipů, jak jednoduše vytvořit podnikatelský plán
- Co má obsahovat faktura u neplátce DPH
- Kde vzít peníze na začátek podnikání?
- Podnikáte a nemáte kancelář? Nevadí.
- Nečekaný problém začínajících podnikatelů – příliš mnoho zákazníků
- Jste mladí a máte nápad na podnikání? Zkuste projekt Svou cestou
Štítky: peníze, podnikání, začátek podnikání
Náš tip
.